Mučení

Kruté dějiny lidstva

Aktuality

Bush vetoval zákon zakazující mučivé výslechy (novinky.cz)

Americký prezident George Bush v sobotu vetoval zákon o zákazu využití kontroverzních technik výslechu. Mezi ně patří například waterboarding, který bývá označován za mučení. Prezident se rozhodnutí zdůvodnil tím, že USA by se zbavily účinných prostředků, jež zemi chrání před teroristickými útoky.
8. 3. 2008 15:08 - WASHINGTON

"Zákon, který mi poslal Kongres, by odstranil jeden z nejcennějších nástrojů v boji proti terorismu," řekl Bush ve svém tradičním předem nahraném sobotním vystoupení v rozhlase.

"Takže jsem jej vetoval," prohlásil. "Pro Kongres není vhodná doba na to, aby opouštěl praktiky, které prokázaly svou účinnost při udržování Ameriky v bezpečí," dodal.

Vetovaný zákon měl původně zakázat Ústřední zpravodajské službě (CIA) využívat při výslechu kontroverzní techniky. Například tzv. waterboarding ve vyslýchaném vyvolává dojem tonutí.

Normu v únoru schválil americký Kongres, pro CIA vymezovala 19 jasně definovaných technik výslechu. Vedle waterboardingu zakazovala například elektrické šoky, používání psů či předstíranou popravu.

V sázce je dobré jméno Ameriky, varuje senátor

"Bushovo veto bude jedním z nejhanebnějších činů za dobu jeho prezidentského mandátu," řekl předtím demokratický senátor Edward Kennedy. "Pokud Kongres veto nepřehlasuje, vstoupí tento případ do dějin jako zjevné porušení vlády práva a vážné poškození dobrého jména Ameriky v očích celého světa," dodal.

Podle Bushe je zapotřebí, aby si CIA uchovala vyšetřovací metody, které nepotřebuje armáda, jež čelí "zákonným bojovníkům zajatým na bitevním poli".

Tajné služby ale podle prezidenta čelí zatvrzelým teroristům, kteří byli vycvičeni k tomu, aby odolali armádním výslechům. Proto jsou prý nutné "alternativní" výslechové postupy, jejichž zákaz by znamenal ztrátu životně důležitých informací od vysoce postavených členů teroristické sítě Al-Kajda a také možné americké oběti.

Na počátku února ředitel CIA Michael Hayden přiznal, že jeho organizace waterboarding po útocích na newyorské Světové obchodní středisko v září 2001 třikrát použila. V roce 2006 však tuto metodu výslechu údajně zakázal.

Článek je kompletně převzat ze serveru novinky.cz, slouží jen jako aktualita k nedávno uveřejněnému článku "Waterboarding".

Žádné komentáře
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.