Mučení

Kruté dějiny lidstva

Aktuality

Web o mučení - zvrhlost či zajímavost?

Rád bych znal váš názor na tento blog o "Krutých dějinách lidstva". Lidské násilí, brutalita a bestialita bylo po mnoho dlouhých let společenské tabu. Před nástupem internetu neexistoval obsáhlejší seznam literatury, která by se věnovala tomuto tématu. Nehumánností bylo v druhé světové válce dost a mluvit o této tématice vyvolávalo ve všech přítomných silné city, předvším pocit smutku, deprese, beznaděje. O těch, kteří prošli koncentračními tábory mluvit nemusíme.

Režim (1948-1989) samozřejmě neukazoval na své špinavé praktiky (komunistická mučírna v Josefově) a raději odváděl pozornost jinam. Oficiální literatura brutalitu obsahovat nesměla.

To mě tedy přivádí k otázce: "Je již doba vhodná k diskutování a zobrazování extrémně brutlního chování člověka?". Co se týče společenských tabu v jiných oblastech (erotika, politika, mezilidských vztahů) ty již více-méně padly.

V klasické literatuře se motivy krutosti mnohdy objevují cela volně. Erich Maria Remarque (Na západní frontě klid) například velmi naturalisticky (a zdařile) popisuje vnitřek polní nemocnice. Pokud si dobře vzpomínám, psal o "pachu hnisu, karbolu a výkalů z roztržených střev, která se vyprazdňovala co hodinu do mísy pod lůžkem. Člověku přivyklému i na zákopy se zde častokrát udělalo nanic".

Můj dobrý přítel mě (nejspíš z legrace) označil za "úchyla". Tak se ptám vás: "Jsem úchyl, že píšu o mučení a smrti"? Odpovídejte prosím do komentářů pod tento článek. Díky.

Poslední komentáře
18.03.2016 22:57:53: Jaká slova ... Wow, skvělý nápad [:tired:] Končící podpora windows xp
18.03.2016 20:20:17: A říct, že to, co tady? ??? Microsoft office professional 2010 download
13.03.2011 16:32:16: promin, nevšimla jsem si, že zde již kolonku máš ( kruté osobnosti ). teď již jen vyplnit. Hodně ště...
13.03.2011 15:37:16: Ještě by jsi mohl založit kolonku celebrity - napsat něco o lidech jako byl Fritz Haarman, albert fi...
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.