Mučení

Kruté dějiny lidstva

Techniky mučení

Kláda

Kládu jako mučící nástroj bych zařadil do kategorie těch "lehčích". Oproti okovům, které se většinou upevňovaly na zápěstí či nad kotníky a zařezávaly se do kůže, kláda takhle nefungovala. Nicméně okovy poskytovaly jistý prostor pro pohyb, procvičování svalů atd.
Kláda je čire středověký nástroj. Vzhledem k snadné konstrukci, ještě snadnějšímu zacházení a velké váze byla oblíbenou dekorací všech vězení, hladomoren a veřejných pranýřů.

Za méně závažné zločiny (třeba svobodné vyjadřování myšlenek, publikování a čtení zakázaných knih) se lidé dávali na pranýř. Ten obvykle stával na náměstí, aby lidé mohli na nešťastníka házet shnilé potraviny a pošklebovat se mu. Taková kláda měla buď otvory pro ruce a hlavu (postoj vzpřímený), nebo pro nohy (pozice vsedě).Trošku jiným případem bylo uvrhnutí do žaláře a následné uzavření do klády i na několik týdnů či měsíců. Odsouzený se nemohl pořádně hýbat, atrofovaly mu svaly (pokud přežil, odnesl si těžké následky v nefunkčních končetinách, zničených zádech), byl opakovaně vystaven bití, nedostatku potravy a útokům dotěrných hlodavců. Pokud trest přežil, stávala se z něj troska i na středověké poměry - doživotní mrzák.


Poznámka: Fotografie ilustračního obrázku se značně zasmušilými anglickými občany je focená roku 1895, tedy dlouho po oficiálním zrušení tohoto trestu. Jde tedy spíše o legraci než trest. Což ovšem při povaze předešlých odstavců působí značně cynicky.

Žádné komentáře
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.