Mučení

Kruté dějiny lidstva

Techniky mučení

Letadlo

Mohlo by se na první pohled zdát, že píši o pyramidové hře zvané „letadlo“. Připouštím, že je to nemorální okrádání obyčejných lidí, nicméně má do mučení daleko. Ne, řeč je o „věšení letadla“ někdy také nazývaném „palestinské věšení“. Na háky nebo na vodorovnou tyč upevněnou ve vzduchu se provazy s průvěsem přivázal mučený. Primární účinek gravitace nesla ramena – mučený obvykle do několika hodin vlivem strašné bolesti ztratil vědomí.

 

Nicméně ještě během plného vědomí byl takto pověšený chudák bez možnosti bránit se vystavován dalšímu utrpení – drásání, pálení, mrskání, řezání, sekání.

 

Tato technika je mezi mučiteli oblíbená dodnes. Mezinárodní agentura Amnesty International informovala, že hák připevněný ke stropu, který se využívá k tomuto letadlu, bývá součástí vyšetřovacích cel v Íránu a Turecku.

 

Středověk tuto původně starověkou čínskou metodu mučení upravil do podoby strappada (viz kapitola „Skřipec“). Pověšení za ramena v úhlu, kdy zatížení způsobovalo nesnesitelný tlak a při přetížení způsobeném třeba zatížením nohou závažím dokonce vykloubení.

Žádné komentáře
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.