Mučení

Kruté dějiny lidstva

Techniky mučení

Skřipec

Skřipec (nebo i "žebřík") se řadí mezi drsnější nástroje práva útrpného.

Pokud byl člověk na skřipci natahován obzvlášť urputně, mohl být natažen až o 30-50cm oproti normálu (vykloubené ruce a nohy samozřejmostí).

Procesu prodlužování podléhaly taky vnitřní orgány, svaly, šlachy a žíly / tepny). Vnitřní krvácení a obtížně hojitelné natržené šlachy působily bolest i dlouho po samotném natahování.

Smrt ovšem až tak obvyklá nebyla, katovi holomci si dávali velký pozor, aby odsouzený (většinou kacíř, heretik) přežil a mohl svědčit jak mu přikázali. (viz příklad na konci článku).


Odsouzený mohl být natahován v polohách:

  • vodorovná (viz obrázek) Člověk byl natahován na lavici, připoutaný provazy za kotníky a zápěstí k natahovacímu zařízení (princip páky a navíjení). Pod záda odsouzence se při "zostřeném" režimu přidával drsný válec opatřený bodci nebo hranami, který zároveň s napíním nesnesitelně drásal záda (silně nepříjemné v dnešní době je, když do vás někdo při protahování jen dloubne prstem).
  • svislá (zavěšení na žebříku nohama dolů) Tato poloha se vybírala při dlouhodobějším mučení (dlouhé hodiny, popř. dny). Chudák byl zavěšen za zápěstí (paže) na žebřík, a za kotníky mu byla přivázána těžká závaží.
  • šikmá (šikmý žebřík, šikmá lavice) Tento způsob se moc nepoužíval, nevykazoval žádanou efektivitu, spíš nepříjemnost. Jeho používání bych označil za vzácné.

Teď slíbený příklad. (nepamatuju si bohužel jména): V pozdně středověké Anglii žil byl jeden kněz. Snažil se kázat pravdu. Možná se jeho mše líbily bohu, ale naprosto se nelíbily jeho představeným. Když s ním po dobrém nic nesvedli, vzali ho do vězení a ukázali mu mučírnu. Nedal na sobě nic zdát. Vzali ho k železům (pozn. Pouta na zápěstí umístěná ve výšce asi 2,5m nad zemí. Sloužila podobně jako skřipec, odsouzený visel za zápěstí s nohama ve vzduchu). Hrozili, ale marně. Vsadili ho tedy do nich. Jenže ouha. Průměrná výška muže ve středověky byla asi 160-165cm...milý kněž byl chlap jak hora (asi 190cm). I s pouty pododlně stál na zemi. Jelikož žádné jiné vhodné nástroje neměli, musel kat chtě-nechtě vykopat díru v podlaze, aby kněz visel. Po několika hodinách těžké práce bylo hotovo a chudák visel. Po půlhodině ho natáhli o 30cm a jeho prsty skoro neudržely pero, když podepisoval přiznání...

Žádné komentáře
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.