Mučení

Kruté dějiny lidstva

Techniky poprav

Gilotina

Gilotina je jedním z rychlých, jednoduchých a hromadných prostředků pro popravování lidí. Jedná se o popravčí stroj, kdy se na krk odsouzeného pouší z výšky zhruba 3,5m těžké závaží (kolem 70kg) a na něm listová sekyka.

Jak vidíte na této fotografii, odsouzený byl položen na břicho s rukama spoutanými za zády a kolem krku upevňovací dřevěnou součást s průžezem, kterým projíždí samotná čepel. Vžuum! A hlava spadla do předpřiveného koše.
Radši si ani nechci představovat poslední myšlenky toho chudáka. Nelze utéct, nelze se pohnout. Dívám se do koše. Nade mnou stojí postavy v čistých nažehlených kvádrech. Něco říkají, neposlouchám. Pak slyším ten zvuk, kdy jeden z nich zatáhne za páku. Skřípe to. Najednou se čas zastavuje. Slyším, ale neposlouchám. Vidím, ale nevnímám. Cítím, ale... Nepředstavitelná bolest, křeč prostupující každým nervem a tma. Je konec...

Počátky gilotiny se objevují již v průběhu 13. století a to především v Itálii, Velké Británii a Německu. Své jméno dostala podle svého velkého propagátora, francouzského doktora Guillotina, který ji sice nevynalezl, ale minimálně zdokonalil a zpopularizoval.


První opravdová guilotina spatřilo světlo světa 11.8.1792 (Velká francouzská revoluce). Byl s ní mimo jiné popraven svržený král Ludvík XVI. a jeho žena, Marie Antoinetta. Jejím stálým stanovištěm se docela příznačně stalo "Náměstí Revoluce".

Během let se princip popravování gilotinou poměrně zdokonalil. Přibyly lepší postranní ložiska (vyšší sekací rychlost), gumové odpružení po useknutí hlavy (dříve docházelo k ničení sjížděcí hlavy) a lano bylo nahrazeno převodovým systémem. Nejvýznamnější inovací však bylo sešikmení čepele. Při rovném uložení čepele docházelo k "lámání a ohýbání" čepele a namáhavé narovnávání pro katy. Nejhorší však byl fakt, že se většinou nepodařilo hlavu setnout najednou a než holomci vytáhni čepel zase nahoru, odsouzený umřel v strašlivých křečích a bolestech.

V českých dějinách gilotina neblaze proslula zejména v době druhé světové války, kdy ji nacisté používali k popravám osob. Především tajným pracovníkům zpravodajské služby (=agentů) a politických odpůrců. Umístěná byla v Pankrácké věznici.

Poslední komentáře
07.06.2016 18:13:21: S tím plně souhlasím! 8-O pujcky do 5000 kc
19.10.2015 17:41:26: Anet a Alien, vy asi nejste vzdělaní, nebo jste nedávali pozor v biologii, výte vy vůbec jak rychle ...
16.07.2015 11:17:57: No myslím že bolest necítil jak je již psáno níže a navíc první gilotiny byla co se týká nože do půl...
23.06.2012 19:05:41: Anet gilotina měla jenom jeden pokus na useknutí hlavy! a navíc bolest ještě nějakou cítil ale už jí...
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.