Mučení

Kruté dějiny lidstva

Techniky poprav

Uvaření zaživa

Uvaření zaživa je metoda popravy, při níž je odsouzený ponořen do vřící kapaliny. Pro uvaření se obvykle používala voda nebo olej (olej vře při vyšších teplotách), dále pak dehet, zvířecí tuk nebo dokonce roztavené olovo.

Spoutaný odsouzený se hodil do vřící kapaliny obyčejně hlavou napřed. Aby nemohl vyplavat a byl rychleji „uvařen“, býval přidržován pod hladinou dlouhými tyčemi.

Alternativním trestem bylo, místo použití hlubokého kotle s vřící tekutinou, použití širokého mělkého kotlíku (tvaru pánvičky) a postupné pomalé usmažení nešťastníka k smrti.


V dějinách se smrt uvařením/usmažením objevuje v křesťanských legendách o mučení světců u pohanských národů. Jako legální způsob popravy je uvaření doloženo v Anglii 16. století králem Jindřichem VIII., který ho ustanovil pro traviče. (zákon platil krátce, v letech 1531 – 1547). Ve středověku byl tento způsob smrti vyhrazen pro padělatele.

 

zdroj: wikipedia.org

ilustrační obrázek: Umučení svatého Jana Evangelisty (A. Dürer)

 

Žádné komentáře
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.