Mučení

Kruté dějiny lidstva

Techniky poprav

Vyříznutí srdce z těla

Vyříznutí srdce z těla je silně náboženský obřad s pevnými rituálními pravidly, který se v historii praktikoval především v aztécké kultuře.

Podle Aztéků je klíčovou složkou rituálů krev (rozumí se, že lidská). Krev byla zrdojem energie Slunce, které muselo být krmeno, chlazeno a vůbec udržováno v pohybu. Jinak hrozilo, že se zastaví a spálí na prach veškeré obyvatelstvo.
Vyříznutí srdce se provádělo velice ostrým obsidiánovým nožem (tj. ze sopečného skla). Vše probíhalo za naprostého vědomí oběti. Nejprve se rychlým sekem rozřízl hrudník (ale tak, aby se nepoškodilo srdce a tepny) a následně se vyřízlo ještě tlukoucí srdce a pozvedlo nad hlavu.

Aztécký válečník měl zvláštní smysl pro čest. Na jednu stranu bylo ctí zajmout nepřítele (nebo dokonce náčelníka) a živého ho přivést na obětiště. Další možností bylo nechat se obětovat sám. Jeho ostatkům byl zaručen pohřeb plný poct (což mu samotnému ale mohlo být už jedno).

V období zvláštních slavností nebo úspěšných dobyvačných válek byl přísun obětin tak velký, že krev ztékala z vrcholků pyramid neztenčeným potůčkem až k úpatí.
Žádné komentáře
 
WEB O MUČENÍ A KRUTOSTI. Autorská práva: Kopírování textů bez mého vědomí zakázáno. Texty píšu (výjimky uvedeny), obrázky se snažím vybírat z těch volně šiřitelných. Pište na e-mail.